4 Haziran 2017 Pazar

REFERANDUMA 'EVET' DİYENLER DE...
REFERANDUMA 'EVET' DİYENLER DE...
Bugünkü hazırlanan anayasayı kim yazdı bilmiyoruz. Bu metni yazanlar gizlendi, saklandı.
Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu,Türkiye’de anayasal kaos olduğunu ifade ederek, 2019’da yürürlüğe girecek anayasa değişikliğinin bazı maddelerinin şimdiden yürürlüğe girdiğini söyledi.
Kaboğlu, anayasa değişikliğine 'hayır' diyenler kadar 'evet' diyenlerin de bedel ödeyeceğini söyledi.
"Bedelini evet diyenler de çekecek"
Olağanüstü koşullarda anayasa değişikliğinin oylandığına vurgu yapan Kaboğlu şu değerlendirmelerde bulundu:
“Türkiye daha önce de OHAL koşullarında anayasa yaptı. O dönemin gereği idi. 1982 ile 2017 çok farklı. Tarihimizde anayasal ve siyasal açıdan sağlamış olduğu bilgi birikimi ortadan kaldırılmak isteniyor. Bu açıdan dünyada ilktir. Bunun bedelini sadece 16 Nisan’da hayır diyenler değil, evet diyenlerde çekecekler. Benim görevim size bilgi vermek. Anayasal bilgilendirme hakkınızı kullanmanıza yardımcı olmak. 6771 Sayılı Kanun ne getiriyor ne götürüyor onu anlatmak. Halka bilgi verilmedi. Seçmenlere bu metnin ne getirdiğinin, ne götürdüğü bilgisinin verilmesi engellendi.15 Temmuz darbe girişi ardından bilgi kirliliği arttı. İlk anayasayı kimler yaptı bilgimiz var ama bugünkü hazırlanan anayasayı kim yazdı bilmiyoruz. Bu metni yazanlar gizlendi, saklandı. Evet Türkiye’nin yeni bir anayasaya ihtiyacı var. Ama bunun zamanı bu dönem değildi. Uyarmaya çalıştık ama olmadı. ‘Ne olur tartışalım’ dedik. İki buçuk yıl sonra yürürlüğe girecek olan anayasa neden iki haftaya sığdırıldı. Gerekçe açıklanmadı.”
Yapılan anayasa değişikliğinin sürdürebilir ve geniş kitleyi içine alan bir anayasa değişikliği olmadığını söyleyen Kaboğlu şunları aktardı:
“Evet ve hayır tartışmalarını artık yapmamız gerek. Daha fazla ne yapabiliriz onu tartışmamız gerek. Bu anayasal düzenin sürdürülemeyeceğini evet diyenler de görmeye başlamışlardır. Anayasaların kazanımları nelerdir, ortak kazanımlar nelerdir? Mecliste uzlaşma sağlanan konular nelerdir? Bizler, sendikalar, sivil toplum örgütleri olarak anayasa arayışlarından ne tür ortak paydaları ortaya çıkardık. Bunlar bizim önümüzdeki dönemde ilgilenmemiz gereken hususlardır.”
Kaboğlu, yaptığı sunumun ardından panele katılanların sorularını yanıtlardı.
http://www.parlamentohaber.com/news/referanduma-evet-diyenler-de