9 Haziran 2017 Cuma

Muhteşem Katar maceraları ve asrı saadet

Muhteşem Katar maceraları ve asrı saadet

Katar Dışişleri Bakanı Mohammed bin Abdulrahman el Tani, “Türk askeri bütün bölgenin güvenliğini sağlamak için Katar’a geliyor” dedi. 

Katar Dışişleri Bakanının bu yapmış olduğu açıklama şu anlama geliyor; Bu vakitten sonra Katarın savunması ve saldırısı Türk askeri ile sağlanacaktır. Dolayısıyla Türkiye ve Katar birleşmiş Dünya’ya karşı ortak tavır alacak demektir. Bir diğer tarafı ise […]
Katar Dışişleri Bakanı Mohammed bin Abdulrahman el Tani, “Türk askeri bütün bölgenin güvenliğini sağlamak için Katar’a geliyor” dedi.
Katar Dışişleri Bakanının bu yapmış olduğu açıklama şu anlama geliyor; Bu vakitten sonra Katarın savunması ve saldırısı Türk askeri ile sağlanacaktır. Dolayısıyla Türkiye ve Katar birleşmiş Dünya’ya karşı ortak tavır alacak demektir. Bir diğer tarafı ise Katar’da olacak askeri darbe karşısında bir karşı güç oluşturmak amaçlıdır. Türk Ordusunu hallettik sıra Katar ordusunu halletmeye geldi.
Hoş zaten Katar Türkiye’nin tüm üretim araçlarını eline geçiriyor ve başkanlık sistemi ile en büyük ekonomik gücü elinde tuttuğundan, ülke yönetiminde en büyük söz sahibi de olması doğaldır. Daha önce de yazmıştım savunma bakanımız yada başkan yardımcılarımız Katarlılardan oluşursa şaşırmayın. O yüzden Katar emiri bu tür isteklerde bulunacaktır, Erdoğan da o istekleri yerine getirecektir. Adam bedel ödemiş ve ödediği bedelin karşılığını isteyecektir.
Erdoğan ve Katar arasındaki bu koyu ilişki Türkiye’ye çok ağır sonuçlar doğuracak gibi görünüyor. Devletler arasında hiç bir örneği yok sanki biz ”Batı Katar Müslüman Kardeşler Emirliği” gibi oluyoruz. Eninde sonunda Erdoğan bu günü kurtararak, sonucunu düşünmeden girdiği bu maceraların bir faturası olduğunu görecektir.
Katarlı bakan, ülkenin ‘başarılı ve ilerlemeci’ olması nedeniyle diğer ülkeler tarafından izole edilmek istendiğini söyledi. El Tani, “Böylesi bir husumeti düşman bir ülkeden bile görmedik” açıklamasında bulundu. Bakan, gıda krizi yaşanması konusunda endişelenmediğini söylerken, “Bu şekilde sonsuza kadar yaşayabiliriz” dedi. El Tani, “Bağımsızlığımızdan asla ödün vermeyeceğiz” ifadesini kullandı
El Tani, yaşanan krizde Katar’la ilişkisini kesen ülkelerle bir pazarlık olup olmadığı konusunda “Açık bir teklif gelmedi, biz bunu bekliyoruz” ifadesinde bulundu. “Bu kriz için kesinlikle askeri bir çözüm olmayacak” ifadesini kullanan el Tani, Katar ordusunda herhangi bir değişiklik yapılmadığını ve ordunun herhangi bir bölgeye sevk edilmediğini belirtti.
El Tani, Birleşik Arap Emirlikleri’nin yüzde 40’ının Katar’dan gelen petrole bağlı olduğunu söyledi. Katarlı bakan, BAE’nin ticaret pozisyonunu siyasi bir araç olarak istismar ettiğini söyleyerek bu ülkeyi suçladı.
Katarlı bakan, İran gıda konusunda yardım etmeye hazır olduğunu söyledi.

Odatv.com