9 Haziran 2017 Cuma

DARBE GECESİ EMNİYETİN YANDAŞLARA DAĞITTIĞI SİLAHLA CİNAYET!

DARBE GECESİ EMNİYETİN YANDAŞLARA DAĞITTIĞI SİLAHLA CİNAYET!

Ankara'da yol verme kavgasında bir kişi polis envanterinde bulunan MP-5 silahla vurularak öldürüldü. Zanlı savunmasında, '15 Temmuz gecesi Emniyet önünde dağıtmışlardı, oradan aldım' dedi.
15 Temmuz darbe girişimi sırasında Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde sivillere silah dağıtıldığı iddiası, bir cinayet davasıyla yeniden gündeme geldi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre cinayet, darbe girişimden 15 gün sonra gerçekleşti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianameye göre, 30 Temmuz 2016’da İdris ve Cesur Demircioğlu'nun içinde bulunduğu traktör Ankara'nın Çubuk ilçesi Sarısu köyünün yakınlarında piknikten dönen Murat Maraş’ın kullandığı araçla karşılaştı. Traktörü kullanan Cesur Demircioğlu ile Murat Maraş arasında yol verme kavgası verildi. Murat Maraş, aracının arka koltuğundaki MP-5 marka silahı alarak iki kardeşe ateş etti. Saldırıda İdris Demircioğlu yaralandı, 18 yaşındaki Ceur Demircioğlu öldü. Kaçan Maraş, 4 Aralık 2016’da yakalandı. Savcılık, Maraş hakkında Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

'SİLAH DARBE GECESİ EMNİYETİN ÖNÜNDE DAĞITILDI'

31 Mayıs'ta yapılan ilk duruşmada sanık Maraş'ın ifadesinde cinayette kullandığı silahın darbe gecesi dağıtıldığını söyledi. Maraş mahkemede şöyle konuştu: 
“Bu tabancayı 15 Temmuz darbe gecesi Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün önünde dağıtmışlardı. Ben de oradan almıştım. Tabancayı hiç kullanmamıştım, amacım köye bırakmaktı. Silahı aldıktan sonra önce İdris Demircioğlu’nun bulunduğu yere doğru ateş ettim. Cesur tüfeği bana doğrulttu, o arada panik ve korku halinde idim. Cesur’a doğru 3 el ateş ettim.”

'SERİ BİR ŞEKİLDE ATEŞ ETTİ'

Saldırıda yaralanan İdris Demircioğlu ise mahkemedeki ifadesinde seri şekilde ateş edildiğini söyledi: “Sanık silahı kafa hizama doğrultarak, ‘Sıkayım mı’ dedi. Herhangi bir karşılık vermedik, bu aşamada sanık tetiğe bastı ancak silah ateş almadı. Sanık, geriye çekilip silahla bir şeyler yaptı. Akabinde silahı traktöre doğrulttu ve seri bir şekilde ateş etti. Mermiler sağ bacağıma isabet etti yere düştüm. Sanık peşinden kardeşimin göğüs hizasına hedef alarak bir kez daha seri şekilde ateş etti. Traktörde çifte ya da başka bir silah yoktu.”
MP-5 marka silahlar seri ateş yapabilen otomatik silah statüsünde bulunması nedeniyle ruhsat karşılığında vatandaşa satılmıyor.