8 Kasım 2016 Salı

UŞAK BANAZ'DA ÇİFTÇİ PERİŞAN ELMA 10 KURUŞ

UŞAK BANAZ'DA ÇİFTÇİ PERİŞAN ELMA 10 KURUŞ

Banaz yıllardır elmasıyla, elma bahçeleriyle, meşhurdu, bahçelerde her çeşit elma bulunurdu, starking, golden, amasya, arap kızı, tavşan başı … vb. 
Öyle ki elma bir nevi Banaz’ın simgesiydi, bu elmaları almak için de tüccarların biri gider, biri gelirdi.
O yıllar artık gerilerde kaldı, elma para etmedi, tüccarlar uğramaz oldu, böyle olunca çoğu üretici elma ağaçlarını kesmek zorunda kaldı. 
Bahçelerini bozmaya kıyamayan tek tük elma üreticilerinin durumu da içler acısı, elmalarını satamıyorlar, elmalar ya dalında kalıyor, ya da çürüğe gidiyor.
İlçemizin Bağkonak Köyünden olan elma üreticisi Abdurrahman Özer sitemize bu konuda açıklamalarda bulundu. “Elmalarımızı satamıyoruz, tüccarlar uğramıyor, elmaların yarısı yerlere döküldü, meyve suyu fabrikaları da ister sağlam olsun ister çürük olsun elmanın kilosunu 10 kuruştan alıyor, elmaları toplayacaksın alım yerine götüreceksin kilosunu 10 kuruştan satacaksın işte Banaz’da elma üreticisinin durumu bu dedi. 
Abdurrahman Özer Abi çok ucuz fiyata elmaları bir esnafa sattığını, bunun masrafları bile karşılamadığını, çocuk gibi büyüttüğü ağaçları kemeye kıyamadığını ama böyle giderse elma bahçesindeki ağaçları kesmek zorunda kalacağını üzülerek anlattı.
İşte Banaz’da tek tük kalan elma bahçelerinin durumu. 
İlgililere duyurulur.